Cvičiť doma alebo vo fitku? Obe možnosti majú výhody a nevýhody

5. 6. 2018

Cvičiť doma alebo vo fitku – jedna z najčastejších otázok nemilionárov, ktorá z času na čas napadne každému. Večne rozliate šejky, nefunkčné dávkovače ionťákov, špinavé stroje a, čo je asi najhoršie, nekonečné rady na stroje. Málokto z nás totiž má možnosť byť v posilke vtedy, keď tam je minimum ľudí.

Do úvahy teda prichádza ešte aj možnosť cvičenia doma, čím ale nemyslíme vytvorenie novej miestnosti a nakúpenie kompletnej zostavy fitness strojov. To by sme asi veľa neušetrili. :)


Výhody posilňovne sú pre niekoho neprekonateľné


Posilka má svoje výhody, ktoré sú jej vlastné a ťažko jej ich niekto zoberie. Väčšina aktuálne existujúcich posilňovní (v aspoň trochu väčších mestách) ponúka relatívne nové prostredie alebo minimálne jej zariadenie. Omnoho lepšie sa totiž cvičí na nových strojoch, pri ktorých nemáte pocit, že sa každú chvíľu rozpadnú.

Fitká sa, navyše, dnes predháňajú v tom, aké výhody a benefity ponúkajú. Klasické permanentky síce stále kde-tu nájdeme, avšak posledné roky ich dostihli a azda aj predbehli „all-you-can-exercise“ vstupy. Znamená to, že si zaplatíte jednorazový mesačný alebo ročný poplatok vo výške niekoľkých desiatok alebo stoviek eur a jednoducho cvičíte.

Mnohé z nich v tejto cene ponúkajú aj pitný režim alebo ďalšie pridružené služby, ktoré súvisia s estetikou tela, ako napr. solárium. Niektoré sa pýšia aj nejakou tou hodinou s trénerom mesačne zdarma, ktorú dostanete k „predplatnému“. Iní predplatiteľom trénera rovno na mesiac dajú, tu je však cena zväčša vyššia.


Rozdiel medzi drahým a lacným fitkom môže byť priepastný

Kto si vyberie fitko s mesačným poplatkom 10 eur, nemôže očakávať luxus. Moderné komplexy, ktoré nájdete najmä vo väčších mestách, majú all-in vybavenie, ako je napr. wellness, masáže, miestnosti na špeciálne skupinové aktivity ako je box alebo pilates a mnoho ďalšieho. Takéto fitká však treba brať ako akési komunitné centrá, kde môžete pokojne stráviť aj 4 hodiny a rozhodne sa nebudete nudiť.

Výhodou je teda luxusné a nové prostredie vrátane špičkových strojov a množstvo aktivít navyše. Ich nevýhodou je však cena, ktorá sa častokrát šplhá aj do výšky 1200 eur ročne. A to už si jeden rozmyslí, či si to zaplatí – za túto sumu totiž kúpite aj tie najlepšie proteínové nápoje v desiatkach alebo stovkách kusov.


Cvičenie doma má tiež svoje plusy


Čo sa týka cvičenia doma, má svoje jednoznačné výhody. V prvom rade je to časová nenáročnosť. Ráno sa zobudíte a zacvičiť si môžete v podstate okamžite. Žiadne sprchovanie, sadanie do auta alebo utekanie na autobus a hrozba toho, že nestihnete prácu alebo školu. Toto sa o posilke nedá povedať. Ak nemáte to šťastie mať fitness rovno pod domom, ste odkázaní na neustále dochádzanie a zápchy.

Ďalšou výhodou je, že po docvičení si pohodlne dáte sprchu v domácom prostredí, rovno čo-to zjete na raňajky a nemusíte si nič baliť so sebou. Nevýhody sú tu však jasné – je to najmä nedostatok priestoru na cvičenie, prípadne nemožnosť zacvičiť si na špeciálnych strojoch.

Ak chcete naozaj výkonne cvičiť aj doma, mali by ste sa naučiť zopár cvikov, ktoré môžete robiť buď iba s váhou svojho tela, alebo sa nabifliť nejaké tie cviky aj s použitím zariadenia domácnosti


Ktorú možnosť si vyberiete?

Ako to už v živote býva, všetko má svoje pre a proti. Dnešná doba nám poskytuje veľa možností, čo nie je také jednoduché, ako si dať svoje obľúbené energetické tyčinky. Vyberať by ste mali podľa svojej aktuálnej časovej a finančnej situácie. Ak chcete aspoň na začiatku čo-to ušetriť, začnite s cvičením doma a postupom času sa prepracujte až do fitka.

Tak čo bude váš výber?


AUTOR ČLÁNKU: Denis Fino

Predchádzajúci článok Následujúci článok